O ZABIEGACH 

MEDYCYNY ESTETYCZNEJ

Strach ma wielkie oczy, a głównym jego źródłem jest niewystarczająca wiedza na temat zabiegów medycyny estetycznej. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Usuwanie zmarszczek (Botox)

         Usuwanie zmarszczek z użyciem naturalnej toksyny (Botox) powodujące zahamowanie uwalniania acetylocholiny odpowiedzialnej za przewodzenie impulsów między nerwami a mięśniami. Działanie jej sprawia, że nie dochodzi do skurczu porażonego mięśnia. Stosuje się ją w leczeniu różnych chorób okulistycznych (zez), chorobach neurologicznych (migrena, spastyczność) oraz w przypadku nadmiernej potliwości. Do likwidacji zmarszczek mimicznych stosuje się bardzo małe stężenia toksyny, które nie ma wpływu na cały organizm poza okolicą, w której podano zastrzyk.


       Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego, a ból związany z wstrzyknięciem jest minimalny. Ze względu na komfort pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe kremem znieczulający (np. EMLA) na około 1 godzinę przed zabiegiem. Podanie naturalnej toksyny (Botox) odbywa się przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w cienką igłę. Małą ilość preparatu precyzyjnie wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy. W zależności od liczby leczonych miejsc zabieg trwa około 20 minut. Efekt działania pojawia się po około 7 dniach i utrzymuje przez około 4-6 miesięcy. Po upływie tego okresu zabieg należy powtórzyć. Minimalna przerwa pomiędzy zabiegami powinna wynosić około trzech miesięcy.


Wskazania:

 • zmarszczki mimiczne głównie w górnej części twarzy,
 • zmarszczki wokół oczu tzw. „kurze łapki”,
 • zmarszczki poprzeczne na czole,
 • zmarszczka pomiędzy brwiami tzw. „lwia zmarszczka”,
 • zmarszczki dolnej części twarzy, na szyi, brodzie, tzw. „bruzdy marionetki”,
 • nadpotliwość dłoni, pach, stóp.

Kwas hialuronowy

         Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Odpowiada za utrzymanie jej właściwego poziomu nawilżenia, elastyczności i jędrności. Wraz z wiekiem jego ilość stopniowo się zmniejsza. Z powodu starzenia skóra traci swóje właściwości, wiotczeje, pojawiają się zmarszczki, policzki i usta tracą swoją objętość.

        Preparaty zawierające kwas hialuronowy pozwalają na niwelowanie efektów upływu czasu. Użycie kwasu hialuronowego umożliwia poprawę konturu twarzy, wypełnienie zmarszczek, nadanie objętości ustom oraz ich modelowanie. Działanie hydrofilne oraz pobudzające naturalne procesy regeneracyjne skóry sprawia, że skóra wygląda lepiej na nawet wiele miesięcy po zabiegu.  Procedura jest nieco bolesna, jednak większość stosowanych preparatów zawiera dodatek lidokainy - substancji o działaniu znieczulającym. Ze względu na komfort pacjenta stosujemy znieczulenie miejscowe kremem (np. EMLA) na około 1 godzinę przed zabiegiem. Iniekcje wykonywane są strzykawką z cienką igłą lub kaniulą (specjalna, tępo zakończona igła). Zabieg nie wyłącza pacjenta z prowadzenia normalnego trybu życia, jednak mogą po nim czasami pozostać niewielkie ślady po ukłuciu, obrzęk, zaczerwienie, zasinienie, które znikną w ciągu kilku dni. Efekty widoczne są od razu po zabiegu, jednak ostateczne rezultaty pojawiają się po kilku dniach, gdy zawarty w preparatach kwas hialuronowy pochłania wodę. W zależności od rodzaju zastosowanego preparatu efekty utrzymują się od 6 do 18 miesięcy - kwas hialuronowy stopniowo podlega degradacji i ulega całkowitemu wchłonięciu. Wówczas należy zabieg powtórzyć.

Wskazania:

 • zwiększenie objętość wargi czerwonej,
 • modelowanie konturu ust,
 • nawilżenie ust,
 • wypełnienie drobnych zmarszczek wokół ust,
 • uniesienie opadniętych kącików ust,
 • korygowanie bruzd nosowo-wargowych,
 • korygowanie zmarszczek pionowych czoła „lwiej bruzdy”,
 • poprawa owalu twarzy,
 • poprawa zarysu brody,
 • modelowanie nosa.

Osocze bogatopłytkowe (PRP)

         Osocze bogatopłytkowe to zabieg biorewitalizujący, czyli odbudowujący i odświeżający skórę. Jest to autologiczny preparat osocza bogatopłytkowego otrzymywany z własnej krwi. Aktywne trombocyty zawarte w osoczu wydzielają ważne dla regeneracji komórek skóry czynniki wzrostu, które stymulują produkcję i dojrzewanie komórek naskórka, pobudzają syntezę macierzy międzykomórkowej, aktywują mikrokrążenie, stymulują syntezę DNA oraz pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu. Zabieg ten zapewnia maksymalne bezpieczeństwo oraz nie powoduje reakcji immunogennych, dlatego przeznaczony dla osób ceniących produkty pochodzenia naturalnego, a także cierpiących na różnego rodzaju alergie.

         Zabieg jest nieco bolesny, pacjent odczuwa ukłucia igłą jak podczas zabiegu mezoterapii. Ze względu na komfort pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe kremem (np. EMLA) na około 1 godzinę przed zabiegiem. Zabieg polega na pobraniu niewielkiej ilość krwi metodą próżniową. Po odwirowaniu uzyskuje się osocze, zawierające płytki krwi. Odpowiednie przygotowanie otrzymanego materiału pozwalana na wykorzystanie ok 4 ml osocza bogatopłytkowego do przeprowadzenia zabiegu metodą mezoterapii. Trwa to około 45-60 min. Efekt działania pojawia się po około 2 tygodniach. Przebudowa tkanek zaczyna się już po 48 godzinach od pierwszego zabiegu, jednak pełny efekt uzyskujemy po wykonaniu trzech zabiegów w schemacie 0-1-6 miesięcy.

Wskazania:

 • rewitalizacja skóry twarzy, okolicy oczu, szyi, dekoltu, dłoni;
 • korekcja zmarszczek i fałd;
 • regeneracja skóry po zabiegach dermatologicznych i chirurgii plastycznej;
 • nadmierne wypadanie włosów;
 • włosy zniszczone, pozbawione blasku;
 • wypełnienie blizn potrądzikowych;
 • polecany dla osób z ryzykiem wystąpienia alergii.

Mezoterapia

         Mezoterapia to metoda leczenia różnych schorzeń skóry polegająca na wstrzykiwaniu bezpośrednio w miejsca docelowe niewielkich dawek substancji leczniczych. Jej sukces polega na ominięciu bariery jaką stanowi skóra, przez którą przenikają tylko minimalne ilości aktywnych składników zawartych w kremach. Zabiegi mezoterapii pozwalają na odwrócenie lub zahamowanie wielu niekorzystnych zmian i stanowią wartościowy składnik w działaniach przeciwstarzeniowych. Najczęściej stosujemy mieszaninę witamin, aminokwasów, mikroelementów, kwas hialuronowy, wyciągów roślinnych. Skóra staje się lepiej nawilżona, jaśniejsza, zdrowsza.

         Zabieg jest nieco bolesny, pacjent odczuwa ukłucia. Ze względu na komfort pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe kremem (np. EMLA) na około 1 godzinę przed zabiegiem. Iniekcje wykonywane są strzykawką z bardzo cienką igłą w odległości ok. 1 cm. Po zabiegu stosuje się masaż, dzięki któremu wstrzykiwane w skórę składniki są równomiernie rozprowadzane. Zabieg trwa 15-30 min. Po zabiegu pozostają niewielkie ślady po nakłuciach, które mogą utrzymywać się od 4 do 72 godzin. Efekty widoczne są od razu po zabiegu – skóra staje się bardziej elastyczna i rozświetlona. Następnym późniejszym rezultatem jest wygładzenie zmarszczek, poprawa gładkości skóry oraz je sprężystości. W intensywnej fazie zaleca się wykonanie ok. 3-4 zabiegów w odstępach 2-3 tygodniowych. W fazie podtrzymującej zaleca się 2-3 zabiegi w roku. Dokładny plan zabiegów rozpatrywany jest indywidualnie w każdego pacjenta.

Wskazania:

 • siateczka zmarszczek na skórze,
 • zmarszczki wokół oczu, ust, na szyi i dekolcie,
 • skóra wiotka, tracąca sprężystość i elastyczność,
 • skóra odwodniona, przesuszona,
 • skóra pozbawiona blasku, szara, wyglądająca na zmęczoną,
 • rozstępy,
 • cellulit,
 • wypadanie włosów,
 • przygotowanie skóry do opalania lub poprawa jej wyglądu po kąpielach słonecznych,
 • kondycjonowanie skóry po porodzie i/lub okresie karmienia,
 • podtrzymywanie efektów zabiegów medycyny estetycznej – np. po podaniu kwasu hialuronowego,
 • profilaktycznie – aby spowolnić procesy starzenia skóry i nadać jej zdrowszy wygląd.

Redukcja celulitu

         Mezoterapia cellulitu polega na podawaniu niewielkich dawek substancji leczniczej bezpośrednio do podskórnej tkanki tłuszczowej na obszarze dotkniętym cellulitem. Korzystne działanie w tym wypadku powoduje poprawę mikrokrążenia, stymulację powstawania nowych naczyń krwionośnych, produkcję kolagenu, działanie antyoksydacyjne. Mezoterapia może być stosowana u wszystkich pacjentów zmagających się z tym problemem, dając efekt gładkiej skóry. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian rezultaty osiągamy poprzez redukcję zmian i poprawę wyglądu.

         Zabieg jest nieco bolesny, pacjent odczuwa ukłucia. Ze względu na komfort pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe kremem (np. EMLA) na około 1 godzinę przed zabiegiem. Iniekcje wykonywane są strzykawką z bardzo cienką igłą w odległości ok. 1 cm. Zabieg może być przeprowadzany na na każdym obszarze: uda, biodra, pośladki a także ramiona i brzuch. Po zabiegu pozostają niewielkie ślady po nakłuciach, które mogą utrzymywać się od 4 do 72 godzin. Efekty widoczne są od razu po zabiegu – skóra staje się bardziej elastyczna. Następnym późniejszym rezultatem jest jej wygładzenie. W intensywnej fazie zaleca się wykonanie 3 zabiegów w odstępach 2 tygodniowych. W fazie podtrzymującej zaleca się 1 zabieg co 3-6 miesięcy. Dokładny plan zabiegów rozpatrywany jest indywidualnie w każdego pacjenta.

Wskazania:

 • celulit w obrębie ud,
 • cellulit w obrębie brzucha,
 • cellulit w obrębie pośladków,
 • cellulit w obrębie ramion.

Lipoliza iniekcyjna

         Lipoliza injekcyjna to zabieg dający możliwość redukcji tkanki tłuszczowej. Polega ona na podanie preparatu w miejscu nadmiaru tkanki tłuszczowej, gdzie dochodzi do jej uszkodzenia i rozpadu komórek tłuszczowych. Produkty rozpadu transportowane są do wątroby i wydalane z organizmu przez nerki. Zabieg dedykowany jest przede wszystkim do miejsc, które pomimo stosowania diety i ćwiczeń fizycznych pozostają otłuszczone. Najczęściej są to: brzuch, biodra, tzw. bryczesy”, wewnętrzna powierzchnia ud i kolan, okolica pod pośladkami, ramiona, podbródek. Pacjent podczas zabiegu nie odczuwa bólu, w związku z czym zabieg nie wymaga znieczulenia. Pacjent może natomiast odczuwać uczucie dyskomfortu w postaci mrowienia bądź pieczenia.

         Zabieg wykonywany jest specjalna igłą, którą wprowadza się w tkankę tłuszczową z 2-3 miejsc wkłucia. W zależności od miejsca trwa od 20 do 40 min. W zależności od okolicy poddawanej zabiegowi zużywane jest od 1 do 5 ampułek preparatu. Po zabiegu skóra nad miejscem podania preparatu pozostaje zaczerwieniona, ucieplona, w późniejszym czasie mogą pojawić się obrzęki tej okolicy oraz siniaki. Ze względu na mechanizm lipolizy po zabiegu w ciągu kilku godzin (czasami wcześniej) pojawia się uczucie dyskomfortu, tkliwości lub bólu. Jest to związane ze stanem zapalnym tkanki tłuszczowej jakie wywołuje podany preparat. Objaw ten świadczy o toczącym się procesie usuwania tkanki tłuszczowej i w związku z tym pożądanym efektem. Aby zmniejszyć nieprzyjemne doznania można stosować leki przeciwbólowe. Nie powinno stosować się leków z grupy NLPZ, dlatego polecane są jedynie Paracetamol i Tramal. Można miejscowo okładać lodem okolice poddane zabiegowi. Nieprzyjemne doznania mogą utrzymywać się ok 5 do 7 dni. Efekty widoczne są po około 3 tygodniach – tyle czasu potrzebne jest na usunięcie przez organizm tkanki tłuszczowej poddanej zabiegowi. Dobre rezultaty można uzyskać już po pierwszym zabiegu, najlepsze osiągniemy wykonując serię 3 zabiegów w odstępach 3 do 6 tygodniowych. Ważne jest, że przy zachowania masy ciała, uprawianiu aktywności fizycznej i racjonalnym odżywianiu zabieg może dać trwałe rezultaty. Dokładny plan zabiegów rozpatrywany jest indywidualnie w każdego pacjenta.

Wskazania:

 • nadmierna ilość tkani tłuszczowej ramion
 • tzw. „bryczesy”
 • nadmierna ilość tkani tłuszczowej na brzuchu
 • nadmierna ilość tkani tłuszczowej nabiodra
 • nadmierna ilość tkani tłuszczowej na okolic pod pośladkami
 • nadmierna ilość tkani tłuszczowej na wewnętrznej stronie ud i kolan
 • podwójny podbródek
 • nadmierna ilość tkani tłuszczowej w okolicach karku

Peelingi chemiczne

         Peelingi to zabiegi polegające na złuszczaniu komórek naskórka. Zabieg ma na celu poprawienie wyglądu i stanu skóry, spłycenie drobnych zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień, zapobieganie trądzikowi, poprawę elastyczności skóry, a co najważniejsze walkę ze starzeniem się skóry. Do zabiegów używa się różnego rodzaju substancji chemicznych w zależności od problemu i spodziewanych rezultatów. Substancje, o których mowa to kwasy w odpowiednio dobranych stężeniach, których działanie polega na osłabieniu wiązań między komórkami naskórka ułatwiając jego usunięcie oraz pobudzeniu fibroblastów do produkcji kolagenu.

         Pacjent podczas zabiegu nie odczuwa bólu, może natomiast odczuwać uczucie dyskomfortu w postaci bardzo krótkiego pieczenia w zależności od stosowanego preparatu.

Zabiegi mogą być przeprowadzane na skórze twarzy, szyi, dekoltu. Polegają na miejscowym nałożeniu preparatu wg określonego protokołu zabiegowego. Preparaty są dobierane indywidualnie w zależności od typu skóry i problemu pacjenta. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Początkowo skóra pozostaje lekko zaczerwieniona, pacjent odczuwa uczucie „ściągnięcia”. Po 2-4 dniach następuje faza złuszczania naskórka. Przez cały okres pozabiegowy wskazane jest intensywne nawilżanie skóry. Najlepsze rezultaty osiągamy po zastosowaniu serii 3-4 zabiegów w odstępach 2-4 tygodniowych. Dokładny plan zabiegów rozpatrywany jest indywidualnie w każdego pacjenta.

Wskazania: 

 • melasma,
 • przebarwienia posłoneczne, starcze, pozapalne, piegi,
 • skóra dojrzała - zmarszczki, bruzdy, rogowacenie starcze,
 • trądzik,
 • skóra tłusta i łojotkowa,
 • zapalenie mieszków włosowych,
 • blizny, przebarwienia potrądzikowe nieutrwalone,
 • rozstępy.

Mezolift i mezobotox

         Mezolitf czyli mezoterapia z dodatkiem kwasu hialuronowego to najpopularniejszy zabieg mezoterapii polegający na aktywnym nawilżeniu skóry nieusieciowionym kwasem hialuronowym. Stosowany jest w celu zapobiegania i przeciwdziałania starzeniu się skóry, służy także do odżywiania tkanek i wygładzania zmarszczek. Podany w skórę metodą mezoterapii igłowej kwas hialuronowy może znacznie spowalniać proces starzenia poprzez zwiększenie gęstości skóry i przywrócenie jej jędrności. Ponadto przywraca idealne fizjologiczne środowisko do wzmożonej proliferacji imigracji fibroblastów oraz chroni skórę przed cytotoksycznym działaniem wolnych rodników. Mesolift to doskonały sposób do utrzymania młodego wyglądu skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni.


         Mezoterapia to połączenie dwóch dobrze znanych zabiegów - mezoterapii (rewitalizacja skóry) i usuwania zmarszczek (naturalna toksyna). Zabieg ma na celu zarówno rewitalizację oraz odbudowę skóry, jak i delikatne usunięcie jej defektów. Zabieg ten ma za zadanie zmniejszyć drobne zmarszczki bez paraliżu mięśni oraz poprawić ogólny wygląd skóry: lekko podnieść i ukształtować brwi, zmiękczyć fałdy między nosem a ustami, usunąć wgłębienia na podbródku oraz delikatnie zmniejszyć fałdy szyi oraz dekoltu.


         Sposób przeprowadzenie obydwu zabiegów jest identyczny, różnią się one rodzajem podawanych preparatów. Zabiegi są nieco bolesne, pacjent odczuwa ukłucia. Ze względu na komfort pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe kremem (np. EMLA) na około 1 godzinę przed zabiegiem. Iniekcje wykonywane są strzykawką z bardzo cienką igłą w odległości ok. 1 cm. Po zabiegu stosuje się masaż, dzięki któremu wstrzykiwane w skórę składniki są równomiernie rozprowadzane. Zabieg trwa 15-30 min. Po zabiegu pozostają niewielkie ślady po nakłuciach, które mogą utrzymywać się od 4 do 72 godzin.Efekty widoczne są od razu po zabiegu – skóra staje się bardziej elastyczna i rozświetlona. Następnym późniejszym rezultatem jest wygładzenie zmarszczek, poprawa gładkości skóry oraz je sprężystości. W intensywnej fazie zaleca się wykonanie około 3 do 4 zabiegów w odstępach miesiąca. Zabiegi przypominające zaleca się stosować co 3 do 6 miesięcy. 

Wskazania:

 • siateczka zmarszczek na skórze
 • zmarszczki wokół oczu, ust, na szyi i dekolcie
 • skóra wiotka, tracąca sprężystość i elastyczność
 • skóra odwodniona, przesuszona
 • skór wiotka
 • skóra pozbawiona blasku, szara, wyglądająca na zmęczoną
 • poprawa wyglądu skóry po kąpielach słonecznych
 • kondycjonowanie skóry po porodzie i / lub okresie karmienia
 • profilaktycznie – aby spowolnić procesy starzenia skóry i nadać jej zdrowszy wygląd.

Inne

Nadpotliwość – terapia naturalna toksyną (Botox)

         Nadpotliwość jest stanem, w którym podczas spoczynku dochodzi do nadprodukcji potu (do 3 litrów/dobę). Schorzenie częściej dotyczy mężczyzn, może przebiegać w formie uogólnionej lub miejscowej: pachy, dłonie, stopy. Schorzenie to może być uwarunkowane genetycznie, może być jednak związane z wieloma chorobami w tym: infekcje, choroby tarczycy, cukrzyca, choroby nowo torowe, menopauza, andropauza, zaburzenia neurologiczne. Jeśli w/w schorzenia zostaną wykluczone, pacjent może skorzystać z zabiegu z użyciem naturalnej toksyny (Botox).

         Zabieg jest mało inwazyjny, jednak trochę bolesny. Ze względu na komfort pacjenta stosujemy znieczulenie miejscowe kremem (np. EMLA) na około jedną godzinę przed zabiegiem. Preparat podaje się w miejsce nadmiernej potliwości wg określonego schematu. Na jedną okolicę zwyklę potrzebna jest 1 amp.

Wczesny efekt pojawia się po zabiegu, pełne działanie rozwija się w ciągu 7 dni. Rezultaty utrzymują się do ok. 6 miesięcy. Następnie zabieg należy powtórzyć.


Wypadanie włosów – mezoterapia i osocze bogatopłytkowe 

       Wypadanie włosów jest naturalnym stan naszego organizmu. Dziennie tracimy ok. stu włosów, co jest związane z naturalnym cyklem jaki przechodzą włosy. Zdarzają się sytuacje, gdzie wypadanie włosów jest jednak nadmierne i znacząco wpływa na nasze samopoczucie. W większości jest ono spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi oraz hormonalnymi – łysienie androgenowe. Proces łysienia rozpoczyna się od poszerzania zatok czołowych, a następnie atakuje centralną część szczytową głowy. Wypadnie włosów może mieć również podłoże chorobowe np. zaburzenia pracy tarczycy, zatrucia metalami ciężkimi, wpływ przyjmowanych leków, choroby układowe, zaburzenia psychiczne.

Stosowanie zabiegów mezoterapii jest szansą na powstrzymanie procesu wypadania włosów. Ważne jest aby, zabiegi zacząć stosować, gdy tylko zauważamy nadmiernie wypadnie włosów bądź ich przerzedzenie. W późniejszym okresie działania mogą okazać się nieskuteczne.

Podczas zabiegów mezoterapii stosujemy preparaty o specjalnym przeznaczeniu do skóry głowy i stymulacji wzrostu włosów lub zabiegi osocza bogatopłytkowego.  Zabieg ten polega na pobraniu niewielkiej ilość krwi metodą próżniową. Po odwirowaniu uzyskuje się osocze, zawierające płytki krwi. Odpowiednie przygotowanie otrzymanego materiału pozwalana na wykorzystanie ok 4 ml osocza bogatopłytkowego do przeprowadzenia zabiegu metodą mezoterapii.  Schemat leczenia i dobór preparatów dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od wskazań.

Wskazane jest wykonanie 1 zabiegu w tygodniu przez okres około 1,5-2 miesięcy, a następnie w fazie podtrzymującej 1 zabieg na 4-6 miesięcy.

Zabieg jest nieco bolesny, pacjent odczuwa ukłucia. Ze względu na komfort pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe.

Iniekcje wykonywane są strzykawką z bardzo cienką igłą w odległości ok. 1 cm. Po zabiegu stosuje się masaż, dzięki któremu wstrzykiwane w skórę składniki są równomiernie rozprowadzane. Zabieg trwa 30-45 min. Po zabiegu pozostają niewielkie ślady po nakłuciach, które mogą utrzymywać się od 4 do 72 godzin.


Przebarwienia – terapia depigmentacyjna (Cosmelan / Dermelan)

       Za prawidłowe zabarwienie ludzkiej skóry odpowiada melanina. Nadmierne jej nagromadzenie powoduje powstanie brązowych lub brunatnych plam, szczególnie w okolicach odsłoniętych takich jak: twarz, dekolt, ręce, ramiona. Do czynników sprzyjających powstawaniu plam barwnikowych jest proces starzenia się skóry będący konsekwencją nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, skłonność osobnicza oraz wpływ hormonów (ciąża, tabletki antykoncepcyjne).

       Terapia depigmentacyjna ma celu usunięcie plam barwnikowych oraz przywrócenie równomiernego kolorytu skóry. Kuracja rozpoczyna się w gabinecie lekarskim, następnie pacjent samodzielnie kontynuuj leczenie.

       Zabieg polega na aplikacji preparatu na skórę w gabinecie lekarskim (etap I), następnie maska pozostaje na twarzy przez kilka godzin w zależności od typu skóry. Kolejny etap II jest kontynuacją leczenia przy użyciu następnego preparatu przez okres 3 miesięcy w warunkach domowych. Pierwsze efekty widoczne są po około 7 dniach, ważna jest ciągłość leczenia, aby osiągnąć trwałe rezulaty.

Wskazania:

 • Przebarwienia
 • Ostuda (przebarwienia hormonalne)
 • Piegi
 • Plamy starcze
 • Plamy posłoneczneRozstępy - mezoterapia i osocze bogatopłytkowe

       Rozstępy to przebiegające równolegle, wąskie pasma ścieńczałej, pofałdowanej skóry. Tworzą się one na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów oraz nieprawidłową produkcją białek: kolagenu i elastyny. Białka te nadają skórze elastyczność, jędrność, sprężystość oraz odpowiednie napięcie. Najlepsze efekty leczenia rozstępów można uzyskać w fazie zapalnej – mają one wówczas kolor czerwony lub czerwononiebieski, są równolegle ułożone. W późniejszym okresie ( jasne, w kolorze skóry) nie ma możliwości całkowitej ich redukcji.

       Podczas zabiegów mezoterapii stosujemy preparaty o specjalnym przeznaczeniu lub zabiegi osocza bogatopłytkowego. Zabieg ten polega na pobraniu niewielkiej ilość krwi metodą próżniową. Po odwirowaniu uzyskuje się osocze, zawierające płytki krwi. Odpowiednie przygotowanie otrzymanego materiału pozwalana na wykorzystanie ok 4 ml osocza bogatopłytkowego do przeprowadzenia zabiegu metodą mezoterapii. Schemat leczenia i dobór preparatów dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od wskazań. W intensywnej fazie zaleca się wykonanie ok.3 - 4 zabiegów w odstępach 2-3 tygodniowych.

       Zabieg jest nieco bolesny, pacjent odczuwa ukłucia. Ze względu na komfort pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe kremem (np. EMLA) na około 1 godzinę przed zabiegiem.

       Iniekcje wykonywane są strzykawką z bardzo cienką igłą w odległości ok. 1 cm. Po zabiegu stosuje się masaż, dzięki któremu wstrzykiwane w skórę składniki są równomiernie rozprowadzane. Zabieg trwa 20 min. Po zabiegu pozostają niewielkie ślady po nakłuciach, które mogą utrzymywać się od 4 do 72 godzin.


Blizny – peelingi chemiczne i osocze bogatopłytkowe

       Blizna jest wynikiem procesu gojenia. Proces jest ostatecznego modelowania trwa około 12 miesięcy. Zdarza się, że proces ten nie przebiega prawidłowo czego efektem jest powstanie blizny z zgrubiałej, twardej, o mało estetycznym wyglądzie. Możemy mieć do czynienia również z tworzeniem bliznowca (keliod)– niekontrolowany rozrost blizny poza miejsce jej powstania, oraz blizną przerosłą – blizna w powstająca w obrębie rany, zgurbiała i zaczerwieniona. Po szczegółowej ocenie charakteru blizny można przy barku przeciwwskazań zastosować zabiegi mające na celu redukcję blizny i poprawę efektu wizualnego.

       Zabiegi z użyciem peelingów chemicznych i osocza bogatopłytkowego możemy przeprowadzać oddzielanie lub w schemacie łączonym.

Peelingi chemiczne - pacjent podczas zabiegu nie odczuwa bólu, może natomiast odczuwać uczucie dyskomfortu w postaci bardzo krótkiego pieczenia w zależności od stosowanego preparatu. Preparat zostaje miejscowo zaaplikowany wg określonego protokołu zabiegowego. Preparaty są dobierane indywidualnie w zależności od typu skóry i problemu pacjenta.

       Początkowo skóra pozostaje lekko zaczerwieniona, pacjent odczuwa uczucie „ściągnięcia”. Po 2-4 dniach następuje faza złuszczania naskórka. Przez cały okres pozabiegowy wskazane jest intensywne nawilżanie skóry.  Dokładny plan zabiegów rozpatrywany jest indywidualnie w każdego pacjenta.

       Osocze bogatopłytkowe - zabieg ten polega na pobraniu niewielkiej ilość krwi metodą próżniową. Po odwirowaniu uzyskuje się osocze, zawierające płytki krwi. Odpowiednie przygotowanie otrzymanego materiału pozwalana na wykorzystanie ok 4 ml osocza bogatopłytkowego do przeprowadzenia zabiegu metodą mezoterapii. Dokładny plan zabiegów rozpatrywany jest indywidualnie w każdego pacjenta. Ze względu na komfort pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe kremem (np. EMLA) na około 1 godzinę przed zabiegiem.


Trądzik – peelingi chemiczne, osocze bogatopłytkowe, mezoterapia

       Trądzik jest nie tylko problemem nastolatków. Zwykle ma podłoże dziedziczne - u osób podatnych na zachorowanie gruczoły łojowe wytwarzają więcej sebum. Najczęściej towarzyszy temu nadmierne rogowacenie skóry. Nie rzadko wpływ ma również stres, brak snu, nieprawidłowa dieta. W początkowej fazie trądzik występuje jak zaskórniki, kolejny etap to grudki i krostki (wypukłe, czerwonawe zmiany, które świadczą o rozwoju stanu zapalnego wokół gruczołów łojowych). Ostanie stadium daje obraz guzków o barwie sino-czerwonej, wypełnionych ropną wydzielina – w tym stadium pozostawiają trwałe blizny.   

       W zależności od fazy aktywności leczenie obejmuje: farmakoterapię lub zabiegi medycyny estetycznej.

Peelingi chemiczne - pacjent podczas zabiegu nie odczuwa bólu, może natomiast odczuwać uczucie dyskomfortu w postaci bardzo krótkiego pieczenia w zależności od stosowanego preparatu. Preparat zostaje miejscowo zaaplikowany wg określonego protokołu zabiegowego. Preparaty są dobierane indywidualnie w zależności od typu skóry i problemu pacjenta. Początkowo skóra pozostaje lekko zaczerwieniona, pacjent odczuwa uczucie „ściągnięcia”. Po 2-4 dniach następuje faza złuszczania naskórka. Przez cały okres pozabiegowy wskazane jest stosowanie odpowidnich preparatów pielęgnacyjnych. Dokładny plan zabiegów rozpatrywany jest indywidualnie w każdego pacjenta.

       Osocze bogatopłytkowe - zabieg ten polega na pobraniu niewielkiej ilość krwi metodą próżniową. Po odwirowaniu uzyskuje się osocze, zawierające płytki krwi. Odpowiednie przygotowanie otrzymanego materiału pozwalana na wykorzystanie ok 4 ml osocza bogatopłytkowego do przeprowadzenia zabiegu metodą mezoterapii. Dokładny plan zabiegów rozpatrywany jest indywidualnie w każdego pacjenta. Ze względu na komfort pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe kremem (np. EMLA) na około 1 godzinę przed zabiegiem.

      Mezoterapia - zabieg jest nieco bolesny, pacjent odczuwa ukłucia. Ze względu na komfort pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe kremem (np. EMLA) na około 1 godzinę przed zabiegiem. Iniekcje wykonywane są strzykawką z bardzo cienką igłą w odległości ok. 1 cm. Po zabiegu stosuje się masaż, dzięki któremu wstrzykiwane w skórę składniki są równomiernie rozprowadzane. Zabieg trwa 15-20 min. Po zabiegu pozostają niewielkie ślady po nakłuciach, które mogą utrzymywać się od 4 do 72 godzin. Dokładny plan zabiegów rozpatrywany jest indywidualnie w każdego pacjenta.


Cienie pod oczami i dolina łez

„Cienie pod oczami” są efektem ścieńczenia skóry przez którą prześwitują drobne naczynia krwionośne i to właśnie one przyczyniają się do estetycznego defektu (tzw. cienie charakteru naczyniowego). Najczęściej pojawienie się cieni wiąże się też z ograniczeniem snu, zmęczeniem, spożywaniem alkoholu, paleniem papierosów oraz nieprawidłową dietą. Należy pamiętać, że może to być również sygnał do chorób takich jak: choroby nerek, wątroby, tarczycy oraz zaburzenia hormonalne.

Z wiekiem w okolicy oka dużą rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie skóry, która traci swoje rusztowanie. W wyniku tego zapada się skóra w obrębie oczodołu, pojawia się zagłębienie biegnące od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, zwane ”doliną łez”. To ona powoduje, że twarz wygląda na smutną i zmęczoną.

W obu przypadkach można wykonać kilka zabiegów, które pomogą pozbyć się problemu. W pierwszej przypadłości doskonale sprawdzają się zabiegi mezoterapii i osocza bogatopłytkowego. Preparaty przeznaczone do tej okolicy mają specjalny skład dostosowany do cienkiej i delikatnej skóry. Zastosowanie ma tutaj ponadto wypełniacz, którego odpowiednie właściwości nie powodują gromadzenia wody. Daje to możliwość precyzyjnego uzupełnienia zanikłej tkanki podskórnej, dzięki czemu znikają „cienie” i wypełnia się „dolina łez”.


Osocze bogatopłytkowe - zabieg ten polega na pobraniu niewielkiej ilość krwi metodą próżniową. Po odwirowaniu uzyskuje się osocze, zawierające płytki krwi. Odpowiednie przygotowanie otrzymanego materiału pozwalana na wykorzystanie ok 4 ml osocza bogatopłytkowego do przeprowadzenia zabiegu metodą mezoterapii. Dokładny plan zabiegów rozpatrywany jest indywidualnie w każdego pacjenta. Ze względu na komfort pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe kremem (np. EMLA) na około 1 godzinę przed zabiegiem.


Mezoterapia - zabieg jest nieco bolesny, pacjent odczuwa ukłucia. Ze względu na komfort pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe kremem (np. EMLA) na około 1 godzinę przed zabiegiem. Iniekcje wykonywane są strzykawką z bardzo cienką igłą w odległości ok. 1 cm. Po zabiegu stosuje się masaż, dzięki któremu wstrzykiwane w skórę składniki są równomiernie rozprowadzane. Zabieg trwa 15-20 min. Po zabiegu pozostają niewielkie ślady po nakłuciach, które mogą utrzymywać się od 4 do 72 godzin. Dokładny plan zabiegów rozpatrywany jest indywidualnie w każdego pacjenta.


Wypełniacze - zabieg jest nieco bolesny, jednak większość stosowanych preparatów zawiera dodatek lidokainy (substancji o działaniu znieczulającym). Ze względu na komfort pacjenta stosujemy znieczulenie miejscowe kremem (np. EMLA) na około 1 godzinę przed zabiegiem. Iniekcje wykonywane są strzykawką z cienką igłą lub kaniulą (specjalna, tępo zakończona igła). Zabieg nie wyłącza pacjenta z prowadzenia normalnego życia, jednak po zabiegu mogą czasami pozostać niewielkie ślady po ukłuciu, obrzęk, zaczerwienie, zasinienie.